Català | Dutch | English | Español | Français | Italiano | Slovensky | Türkçe
 
   
 

OIKODOMOS projesi 2011 yılında çeşitli etkinliklerle devam etmektedir. Son aylarda gerçekleştirilen aktiviteler aşağıda maddeler halinde özetlenmekte ve ardından detaylı bilgiler aktarılmaktadır.

• dördüncü Uluslararası OIKODOMOS Atölyesi İstanbul’da yapıldı

• partner kurumlarda çağdaş konut çevrelerinin tasarımı ve planlanmasında proksimite kavramı üzerine kurgulanmış eğitim etkinlikleri sürdürüldü

• web portal görsel olarak yeniden düzenlendi ve farklı işlevsel kurgular eklendi

• Oikodomos Sanal çalisma alanlarina daha çok kullanim kolayligi saglandi

• projenin yayın ve sunuşları web sitesine yerleştirildi.

• yeni katılan partner kurumlar proje aktivitelerine katıldılar, önümüzdeki haftalarda OIKODOMOS projesinin akademik platformda yaygınlaşmasına katkısı olacak iki yeni aktivite de ilan edilecek.

1. Önümüzdeki eğitim yılı güz dönemi için projeyle ilgilenen akademisyenlere OIKODOMOS Projesindeki rol dağılımı tanıtılacak.

2. Uluslararası OIKODOMOS Kongresi 27-28 Ekim 2011 tarihlerinde Brüksel Sint-Lucas Mimarlık Okulunda düzenlenecektir.

 
 
  • DÖRDÜNCÜ OİKODOMOS ATELYESİ
  • PARTNER KURUMLARDA YAPILAN EGITIM AKTIVITELERI
  • THE WEB PORTALDEKİ GELİŞİMLER
  • OIKODOMOS SANAL ÇALIŞMA ORTAMINA KOLAY ERİŞİM
  • PROJE SUNUŞLARI VE YAYINLAR
  • YENİ KATILAN PAYLAŞIMCI PARTNERLER
 
 
DÖRDÜNCÜ OİKODOMOS ATELYESİ
 
 

'Proksimite' temasinin islendigi bu Çokuluslu Atölye, 14 partner kurum ögretim üyesi, Oikodomos ortaklari ve disaridan seçilen 45 çok uluslu mimarlik ve planlama okulu ögrencisinin katilimiyla ITÜ Taskisla Mimarlik Fakültesi'nin ev sahipliginde 2-6 Mayis 2011 tarihlerinde gerçeklestirdi. Atölye, ortak kurumlarin egitim döneminde yapilan hazirlik etkinlikleriyle kazanilan bilginin, Istanbul Bogazi Anadolu yakasinda seçilen eski Osmanli banliyölerinden Göksu'da uygulanmasi için uygun bir ortam yaratti. Ögrenciler iki ayri çalisma yaptilar:

1. Göksu’da proksimitenin imgesel olarak ortaya çıkış noktalarını belirleyen bir görsel analizin yapılması

2. Bir başkalaşım sürecini tetiklemek için proksimite kavramının seçilen alanda deşifre edilmesi - haritalanması/ okunması. Workshoptaki son gelişmelerin ve ortaya çıkan sonuçların partner kurumlarda devam ettirilmesi ve external - dışardan yeni katılan hakemler tarafından OIKODOMOS Sanal Çalışma Ortamı’nda değerlendirilmesi.

 
 
PARTNER KURUMLARDA YAPILAN EĞİTİM AKTİVİTELERİ
 
 

Son beş ay boyunca, partner okullar öğretim üyeleri ve öğrencileri OIKODOMOS ortak sanal çalışma ortamında ve kendi kurumlarındaki tasarım stüdyoları ve derslerinde proksimite teması üzerinde eğitimlerini sürdürdüler. La Salle Mimarlık Okulu, Barselona kentinde Zona Franca Plus Ultra komşuluk birimi üzerine odaklanan dönüşüm ve yenileme çalışmalarında kentlinin katılımı konusunu üzerine bir çalışma yaptı. Sint Lucas Mimarlık Okulu ise Brüksel dışında seçilen Linden banliyö konut alanında, sosyal ve çevresel sürdürebilirliği göz önüne alarak alanın yeniden optimizasyonu ve mikro-stratejilerle tekrar biçimlendirilmesi üzerine öneriler geliştirdi. IUG-UPMF Grenoble Planlama Okulu ise kentlerinin banliyösü olan Meylan belediye sınırlarındaki kentsel kopma ve seyrelmenin sonlanması üzerine bir şehircilik stüdyosu yürütmüştür. DAÜ Mimarlık Bölümü, Kıbrıs’ta Lefkoşa şehrinde seçilen tarihi öneme haiz konut alanlarının, mimari ve kentsel özelliklerini mastır çalışması düzeyinde araştırmıştır. Sınırlar, eşikler, kesişim ve arayüz kavramları aksların oluşumunda, konutların tipolojik formasyonunda, toplumsal erk düzeni ve normlarla altı farklı alanda kaydedilmiş ve yorumlanmıştır. Tüm bu aktiviteler, İstanbul’da yapılan atölyenin başlangıcında öğrenciler tarafından özetlenerek birbirlerine aktarılmıştır.

 
THE WEB PORTALDEKİ GELİŞİMLER
 
 

OIKODOMOS web portali (www.oikodomos.org) yenilenerek, ana sayfaya eklenen bilgi kanalları ile proje aktiviteleri özetlenerek ve proje aktivitelerine eklenen bloglarla eğitim ortamına daha kolay erişim sağlayan yeni bir grafik tasarıma sahip oldu.

 
 
OIKODOMOS SANAL ÇALIŞMA ORTAMINA KOLAY ERİŞİM
 
 

OIKODOMOS Sanal Çalışma Ortamı ise eğitim aktiviteleri ve sonucunda ortaya çıkan çalışmaların dışarıdan katılanlar tarafından izlenebilmesini kolaylaştırılmasını sağlamak üzere yenilendi. Gerek kayıtlı katılımcılar gerekse de kayıt yapmaksızın çalışmalara katılmak isteyen kullanıcılar ana sayfadaki eğitim aktiviteleri ve ödevlerle ilgili kurguyu algılayarak web sitesinde gezebilecekler. Böylece, kullanıcılar üye olmadan öğrencilerin ürettiği işleri bağlam içerisinde görebilecekler. Ayrıca, kayıt olmadan siteyi ziyaret eden bu potansiyel kullanıcılar -öğretim üyeleri ve öğrenciler tarafından okunmak üzere- yapılan işler üzerine kendi yorumlarını da rahatlıkla ekleyebileceklerdir.

 
 
• PROJE SUNUSLARI VE YAYINLAR
 
 

OIKODOMOS Projesi, Şubat ayında İspanya Navarra Mimarlık Okulu öğretim üyeleri ve Fakülte Yönetim Kurulu’na sunuldu. Ocak ayında AACE tarafından düzenlenen GLOBAL TIME Konferans’nda tanıtıldı. OIKODOMOS projesi ile ilgili diğer iki çalışma ise Haziranda Lizbon’da yapılan ED-MEDIA ve eylül ayında Ljubljana’daki gerçekleştirilen ECAADE Konferanslarında sunuldu.

 
 
• YENI KATILAN PAYLASIMCI PARTNERLER
 
 

Son aylarda aramıza yeni katılan paylaşımcı partnerlere hoş geldin diyoruz: Almanya’dan Brandenburg Teknik Üniversitesi: BTU Cottbus; Türkiye’den Gebze Teknoloji Enstitüsü; Güney İsviçre’den ‘Uygulamalı Bilim ve Sanatlar Universitesi’: SUPSI ve Ispanya’dan ‘Valensia Mimarlık Yüksek Teknik Okulu’.

 
 

--------------------------------------------------------------------------

 
 

WWW.OIKODOMOS.ORG

 
 

OIKODOMOS Partners:

· Escola Tècnica Superior d'Arquitectura La Salle, Universitat Ramon Llull, Barcelona, Spain (Project coordinator) ·
· Hogeschool voor Wetenschap & Kunst, Department Architectuur Sint-Lucas, Brussels/Ghent, Belgium ·
· Institut d'Urbanisme IUG, Université Pierre Mendès, Grenoble, France ·
· Faculty of Architecture, Slovak University of Technology, Bratislava, Slovakia ·
· Faculty of Architecture, Eastern Mediterranean University, North Cyprus, Turkey ·
· Viveka Consulting, Southampton, United Kingdom ·
· Università della Svizzera Italiana, Lugano, Switzerland ·