Català | Dutch | English | Español | Français | Italiano| Slovensky | Türkçe
 
   
 

Yaşam Boyu Öğrenme Programı tarafından finanse edilen ve 31 Ekim tarihinde sona eren projenin bitişi ile örtüşen son döneminde birçok aktivite yapılmıştır.

• ECAADE, ED MEDIA ve ENHR konferanslarına katılım

• Brüksel Uluslararası Konferansı’nın organizasyonu

• OIKODOMOS Compendium: supporting material for teachers

• Öğretim üyeleri için destek belgeleri içeren OIKODOMOS El kitabı

• OIKOpedia, ortak bir bilgi tabanının oluşturulması

• Kuzey Kıbrıs’ta Sergi düzenlenmesi

• Yeni Çalışma Ortamı "Konut Reaktifleri"

 
 
KONFERANS SUNUMLARI
 
 

"Oikodomos Sanal Kampus: Ağ Tabanlı Bir Eğitim Modeli” adli çalışma Haziran ayı sonunda Lizbon ED MEDIA Konferansı’nda Paul Riddy tarafından sunuldu ve bildiri olarak yayınlandı.  Temmuz ayında Toulouse'da düzenlenen 23. ENHR Konferansı'nda, "Oikodomos Öğrenme Etkinlikleri ile Lefkoşa Konut bölgelerinde Proksimite'nin Okunması" adlı sunu ise Beril Özmen tarafından prezente edilmiştir. Başka bir çalışma, "Sanal Kampus OIKODOMOS; İşbirliği İçerisinde Yapıcı Öğrenme Süreci", Eylül ayında Ljubljana'da eCAADe Konferansı’nda Leandro Madrazo tarafından takdim edildi.

 
 
ULUSLARARASI KONFERANS
 
 

Avrupa'nin çesitli ülkelerinden 35 konusmacinin katildigi "Yenilikler, Konut, Ögrenim" konulu Uluslararasi Konferans, 27-28 Ekim tarihlerinde Brüksel'de W&K Sint-Lucas Mimarlik Okulu'nun ev sahipliginde gerçeklestirildi. Ana konusmacilar olan Claudi Aguiló ve Dr. Mirjana Devetakovic, konut tasarimi ve egitim, mimarlikta ögrenme ortamlari ve BIT (bilisim-iletisim teknolojileri) iliskisini ele alan konusmalar yaptilar. Çagdas konut sorunlari ve mimarlik egitimi ile ilgili on ayri çalisma sunuldu. Ayrica, arastirmada elde edilen deneyim ve sonuçlar, Proje Partnerleri tarafindan sunularak katilimcilarla paylasildi. Paylasimci partnerler Brandenburg Teknik Üniversitesi: BTU Cottbus, 'Valensia Mimarlik Yüksek Teknik Okulu: ETS de Arquitectura de Valencia ve GYTE: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü, OIKODOMOS Sanal Kampus yeni katilan kurumlar olarak deneyimlerini aktardi. Konferans, web sitesinden canli olarak yayinlandi. Bildirilere proje portal'indaki web günlügünden ulasilabilir.

 
OIKODOMOS EL KİTABI
 
 

OIKODOMOS Sanal Kampus’unda dört yıl boyunca arşivlenen faaliyetler ve deneyimler sistemleştirilerek sunuldu. Bu belge, ortaklaşa kurgulanan öğrenme etkinliklerini tasarlamak isteyen öğretim üyeleri için pratik bilgiler içermektedir. Aynı zamanda, web sitesi menü kaynakçasına erişim sağlanacak şekilde güncellenmiştir. Destekleyici belgeler, farklı kurumların deneyimlerini aktaran çeşitli raporlar, anlatımlı sunumlar ve buna benzer bilgilerle bezenmiş bir başvuru kitapçığı olarak düzenlenmiştir.

 
 
OIKOpedia
 
 

OIKOpedia, konut çalışmalarıyla ilgili öğrenme faaliyetleri sırasında edinilen toplu bilgileri özetlemeyi hedefleyen bir ‘wiki: what I know is – ne biliyorum?’ paylaşımcı modelinde ve operasyonel olarak oluşturulan bir tür ‘konut sözlüğü’ tasarımıdır. Toplanan bilgiler İngilizce, Fransızca, Katalanca, Felemenkçe, İtalyanca, İspanyolca, Slovakça ve Türkçe gibi çeşitli dillerde mevcuttur. İçerik sağlayıcılar şu anda Sanal Kampus’a kayıtlı olan öğretim üyeleridir.

 
 
KUZEY KIBRIS’TA YAPILAN SERGİ
 
 

Proje partnerlerinden DAÜ, Gazimağusa’da Doğu Akdeniz Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’nde proje sürecinde yapılan çalışmaları özetleyen bir sergi gerçekleştirdi. Bu serginin amacı, projenin genel kapsamı, süreci, hedefleri, ilerleyişi, sonuçları ve ulaşılan noktanın değerlendirilmesi olarak belirlenmişti. Ayrıca, DAÜ mensupları, HERA- Konut Eğitim Araştırma Danışma Merkezi üyeleri, öğretim kadrosu, asistanlar, lisans ve lisansüstü düzeyde öğrenciler, Kıbrıs Türk Mimarlar Odası üyeleri ve vatandaşlar arasında OIKODOMOS projesi sonrasında tasarlanabilecek olası yönlenmeler de tartışıldı.

 
 
"KONUT REAKTİFLERİ" ÇALIŞMA ORTAMI
 
 

Bu yeni çalışma ortamı 2010-2011 akademik yılı için karar verilen "Konut Reaktifleri" temasıyla Eylül ayında başlatıldı. Eğitim-öğrenim faaliyetlerine katılanlar okullar ise Cottbus, La Salle, Gebze, DAÜ ve Valencia mimarlık bölümleridir. Bu faaliyetlerin bir parçası olarak, ortak bir atölye çalışması 14-16 Aralık tarihlerinde Barselona’da gerçekleştirildi.

 
 

--------------------------------------------------------------------------

 
 

WWW.OIKODOMOS.ORG

 
 

OIKODOMOS Partners:

· Escola Tècnica Superior d'Arquitectura La Salle, Universitat Ramon Llull, Barcelona, Spain (Project coordinator) ·
· Hogeschool voor Wetenschap & Kunst, Department Architectuur Sint-Lucas, Brussels/Ghent, Belgium ·
· Institut d'Urbanisme IUG, Université Pierre Mendès, Grenoble, France ·
· Faculty of Architecture, Slovak University of Technology, Bratislava, Slovakia ·
· Faculty of Architecture, Eastern Mediterranean University, North Cyprus, Turkey ·
· Viveka Consulting, Southampton, United Kingdom ·
· Università della Svizzera Italiana, Lugano, Switzerland ·